Skip to content

229 Windsor LnWestville, NJ 08093

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block46
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,900
23%
Improvement Value:$126,600
77%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,897+3.3%
2024$5,708+10.8%
2023$5,152+1.2%
2022$5,093+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,546DeedBook 7185, Page 139Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,546DeedBook 6562, Page 91Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 5186, Page 14Recorded5/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961