Skip to content

481 Griscom DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block470
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
20%
Improvement Value:$131,600
80%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+3.3%
2024$5,719+2.2%
2023$5,597+1.2%
2022$5,532+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4960, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1950