Skip to content

522 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Date
Sep 16, 2068

Property Information

Block476
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
25%
Improvement Value:$102,300
75%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+3.7%
2024$4,209+2.4%
2023$4,108+1.3%
2022$4,055+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1153, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1953