Skip to content

452 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Mar 20, 2006

Property Information

Block477
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
23%
Improvement Value:$110,800
77%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+3.3%
2024$4,983+2.2%
2023$4,877+1.2%
2022$4,821+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4183, Page 246

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3408, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1953