Skip to content

1875 Little DrWoodbury, NJ 08096

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block486
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,643
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
24%
Improvement Value:$178,900
76%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,919+1.9%
2021$7,768+2.3%
2020$7,594+2.7%
2019$7,391+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,643DeedBook 5367, Page 15Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 3083, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1969