Skip to content

239 Olive AveWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block486
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,128
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
23%
Improvement Value:$188,500
77%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,773+3.3%
2024$8,491+2.2%
2023$8,310+1.2%
2022$8,215+1.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1985, Page 16

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1682, Page 129