Skip to content

1381 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block497
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
34%
Improvement Value:$56,400
66%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,087+3.3%
2024$2,988+2.2%
2023$2,924+1.2%
2022$2,890+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 1761, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1940