Skip to content

100-1600 Club DrWoodbury, NJ 08096

Apartment

Last Sale Price
$48,300,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block5.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE AUSTIN APTS
Dwellings---
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage25.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000,000
57%
Improvement Value:$11,317,200
43%
Total Assessment$26,317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$943,472+3.3%
2024$913,207+2.2%
2023$893,732+1.2%
2022$883,468+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,300,000

From:

To:

DeedBook 5260, Page 333Recorded12/2/2014