Skip to content

120 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0120
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT CROWN
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$133,600
82%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+3.3%
2024$5,677+2.2%
2023$5,556+1.2%
2022$5,492+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6341, Page 37Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$147,900

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6047, Page 341Recorded3/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3479, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2635, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2070, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1989