Skip to content

206 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0206
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+3.3%
2024$4,525+2.2%
2023$4,428+1.2%
2022$4,378+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,232DeedBook 6565, Page 100Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4393, Page 331

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 3290, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2921, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2149, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1989