Skip to content

222 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 25, 2026

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0222
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionTRIPLE CROWN
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,434
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$120,100
80%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+3.3%
2024$5,208+2.2%
2023$5,097+1.2%
2022$5,039+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,434DeedBook 7317, Page 146Recorded3/16/2026

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,434DeedBook 6813, Page 140Recorded2/14/2023

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 5655, Page 151Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4708, Page 205

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3933, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$108,225
DeedBook 2126, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1989