Skip to content

272 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 16, 2010

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0272
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionEXACTA U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,051
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$82,500
73%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,033+3.3%
2024$3,904+2.2%
2023$3,821+1.2%
2022$3,777+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4802, Page 132

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4263, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4086, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 3325, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 3045, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 2043, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1989