Skip to content

303 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0303
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+3.3%
2024$4,525+2.2%
2023$4,428+1.2%
2022$4,378+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5297, Page 176Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$79,650
DeedBook 2489, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$90,325
DeedBook 1999, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1989