Skip to content

415 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0415
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+3.3%
2024$4,525+2.2%
2023$4,428+1.2%
2022$4,378+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5347, Page 191Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4726, Page 146

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4132, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 3784, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$95,300
DeedBook 3285, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2980, Page 317

Property Sale

SaleMulti
$85,840
DeedBook 1954, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1989