Skip to content

515 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0515
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionFILLY
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,141
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,800
76%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+3.3%
2024$4,365+2.2%
2023$4,272+1.2%
2022$4,223+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,141DeedBook 6419, Page 131Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft1,141DeedBook 6070, Page 148Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4780, Page 323

Property Sale

Sale
$125,100
DeedBook 3699, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3357, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 3042, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$78,260
DeedBook 1917, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1989