Skip to content

601 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Aug 17, 2002

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0601
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionPREAKNESS
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$126,000
81%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+3.3%
2024$5,413+2.2%
2023$5,298+1.2%
2022$5,237+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 3468, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$72,570
DeedBook 2476, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$94,490
DeedBook 1901, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1989