Skip to content

753 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2019

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0753
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+3.3%
2024$4,525+2.2%
2023$4,428+1.2%
2022$4,378+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3170, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 2545, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 2332, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1989