Skip to content

766 Steeplechase CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block5.03
Lot1
QualifierC0766
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,425+3.5%
2024$4,275+2.3%
2023$4,178+1.2%
2022$4,128+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$87,540
DeedBook 1963, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1989