Skip to content

111 Frenchman DrWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$176,610
Last Sale Date
Feb 25, 1999

Property Information

Block5.04
Lot66
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.4

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,539
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
16%
Improvement Value:$230,400
84%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+3.3%
2024$9,529+2.2%
2023$9,325+1.2%
2022$9,218+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$176,610
DeedBook 2978, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1999