Skip to content

3 Catenary CirWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$210,022
Last Sale Date
Apr 27, 1998

Property Information

Block5.04
Lot71
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.4

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,551
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
18%
Improvement Value:$245,600
82%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719+3.3%
2024$10,375+2.2%
2023$10,154+1.2%
2022$10,037+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,022
DeedBook 2871, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1998