Skip to content

1 Catenary CirWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block5.04
Lot72
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.4

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,551
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
18%
Improvement Value:$226,600
82%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+3.3%
2024$9,567+2.2%
2023$9,363+1.2%
2022$9,255+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$571,000
Sq Ft2,551DeedBook 7216, Page 306Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$200,187
DeedBook 2958, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1999