Skip to content

112 Frenchman DrWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block5.08
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.4

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,551
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
15%
Improvement Value:$243,800
85%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+3.3%
2024$9,997+2.2%
2023$9,784+1.2%
2022$9,672+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,184
DeedBook 2995, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1999