Skip to content

101 Carriage WayWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block5.09
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
17%
Improvement Value:$151,900
83%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+3.5%
2024$6,124-1.8%
2023$6,238+1.2%
2022$6,167+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6340, Page 310Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4389, Page 40

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3572, Page 220

Property Sale

Sale
$131,290
DeedBook 3122, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 2000