Skip to content

113 Carriage WayWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$347,113
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block5.09
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
16%
Improvement Value:$173,300
84%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.3%
2024$6,999+2.2%
2023$6,850+1.2%
2022$6,771+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$347,113
Sq Ft2,280DeedBook 6949, Page 130Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$152,490
DeedBook 3089, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$119,250
DeedBook 3054, Page 282