Skip to content

100 Carriage WayWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block5.10
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD MODEL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
16%
Improvement Value:$173,500
84%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378+3.3%
2024$7,141+2.2%
2023$6,989+1.2%
2022$6,909+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,680DeedBook 6526, Page 101Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$147,990
DeedBook 2960, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1998