Skip to content

120 Carriage WayWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block5.10
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
17%
Improvement Value:$156,600
83%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+3.3%
2024$6,510+2.2%
2023$6,371+1.2%
2022$6,298+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4947, Page 238

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 4637, Page 65

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3594, Page 298

Property Sale

Sale
$125,815
DeedBook 3075, Page 18

Property Sale

Sale
$143,100
DeedBook 3046, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1999