Skip to content

145 Liberty WayWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$152,172
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block5.10
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,674
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
18%
Improvement Value:$137,500
82%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+3.3%
2024$5,850+2.2%
2023$5,726+1.2%
2022$5,660+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,172
Sq Ft1,674DeedBook 6808, Page 297Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 5895, Page 324Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3853, Page 41

Property Sale

Sale
$111,765
DeedBook 2983, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1999