Skip to content

116 Carriage WayWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block5.10
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,948
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
18%
Improvement Value:$142,500
82%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+3.5%
2024$5,774+2.3%
2023$5,645+1.2%
2022$5,578+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook 3684, Page 212

Property Sale

Sale
$119,715
DeedBook 3074, Page 155

Property Sale

Sale
$143,100
DeedBook 3046, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1999