Skip to content

100 Liberty WayWoodbury, NJ 08096

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block5.11
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
18%
Improvement Value:$155,100
82%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+3.3%
2024$6,576+2.2%
2023$6,435+1.2%
2022$6,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,948DeedBook 7066, Page 306Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 5091, Page 72Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4335, Page 129

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3759, Page 215

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3405, Page 269

Property Sale

Sale
$115,750
DeedBook 2838, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1997