Skip to content

8 Yorktown CtWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block5.11
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
17%
Improvement Value:$151,400
83%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,553+3.3%
2024$6,343+2.2%
2023$6,208+1.2%
2022$6,137+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 5919, Page 108Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 3891, Page 72

Property Sale

Sale
$135,265
DeedBook 2865, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1998