Skip to content

20 Yorktown CtWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block5.11
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings---
ZoningR10
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
16%
Improvement Value:$174,900
84%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+3.3%
2024$7,225+2.2%
2023$7,070+1.2%
2022$6,989+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,352DeedBook 6300, Page 125Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$147,404
DeedBook 2901, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1998