Skip to content

27 Yorktown CtWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block5.11
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
17%
Improvement Value:$160,400
83%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+3.3%
2024$6,683+2.2%
2023$6,541+1.2%
2022$6,466+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 4579, Page 61

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 4073, Page 67

Property Sale

Sale
$129,190
DeedBook 2925, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1998