Skip to content

108 Liberty WayWoodbury, NJ 08096

Built 1997

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block5.11
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,948
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
18%
Improvement Value:$145,800
82%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+3.3%
2024$6,152+2.2%
2023$6,021+1.2%
2022$5,952+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,948DeedBook 6950, Page 270Recorded12/22/2023

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3911, Page 48

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3863, Page 85

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3302, Page 134

Property Sale

Sale
$108,750
DeedBook 2839, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1997