Skip to content

156 Liberty WayWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block5.11
Lot54
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
16%
Improvement Value:$160,200
84%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+3.3%
2024$6,638+2.2%
2023$6,497+1.2%
2022$6,422+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,516DeedBook 7233, Page 198Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6016, Page 164Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5007, Page 70

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4224, Page 11

Property Sale

Sale
$121,940
DeedBook 3014, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1999