Skip to content

180 Liberty WayWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block5.11
Lot66
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.06

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,340
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
15%
Improvement Value:$181,200
85%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,643+3.3%
2024$7,398+2.2%
2023$7,240+1.2%
2022$7,157+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 5802, Page 268Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 4270, Page 72

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3707, Page 339

Property Sale

Sale
$161,665
DeedBook 3016, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1999