Skip to content

127 Patriots Ridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block5.12
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,460
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
20%
Improvement Value:$193,700
80%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,582+2.1%
2018$7,427+3.2%
2017$7,197+2.7%
2016$7,011+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 5448, Page 118Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 5347, Page 336Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4988, Page 117

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 3820, Page 126

Property Sale

Sale
$186,035
DeedBook 3236, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 3028, Page 99