Skip to content

135 Patriots Ridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$151,159
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block5.12
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
15%
Improvement Value:$281,000
85%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+3.3%
2024$11,475+2.2%
2023$11,231+1.2%
2022$11,102+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$151,159
Sq Ft3,040DeedBook 6838, Page 74Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 5643, Page 301Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4938, Page 83

Property Sale

Sale
$208,722
DeedBook 3188, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 3028, Page 99