Skip to content

137 Patriots Ridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block5.12
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class17
DescriptionBROOKSIDE MODEL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,703
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
15%
Improvement Value:$272,200
85%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533+3.3%
2024$11,163+2.2%
2023$10,925+1.2%
2022$10,799+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,703DeedBook 6444, Page 332Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$334,600
DeedBook 3900, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 3028, Page 99