Skip to content

100 Patriots Ridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Price
$248,817
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block5.14
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
15%
Improvement Value:$277,800
85%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,662+3.3%
2024$11,288+2.2%
2023$11,047+1.2%
2022$10,920+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$248,817
DeedBook 3341, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3142, Page 60