Skip to content

143 Molly Pitcher WayWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block5.14
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
16%
Improvement Value:$273,700
84%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+3.3%
2024$11,243+2.2%
2023$11,003+1.2%
2022$10,877+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 5105, Page 16Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$209,840
DeedBook 3217, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 3028, Page 99