Skip to content

151 Betsy Ross WayWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 17, 2012

Property Information

Block5.15
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionPATRIOT
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,309
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
18%
Improvement Value:$230,000
82%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+3.3%
2024$9,681+2.2%
2023$9,475+1.2%
2022$9,366+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4987, Page 192

Property Sale

Sale
$219,877
DeedBook 3404, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230