Skip to content

131 Betsy Ross WayWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block5.15
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,723
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
16%
Improvement Value:$240,600
84%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+3.3%
2024$9,962+2.2%
2023$9,750+1.2%
2022$9,638+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5005, Page 208

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4870, Page 199

Property Sale

Sale
$226,030
DeedBook 3417, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3188, Page 168