Skip to content

149 Betsy Ross WayWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$219,045
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block5.15
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
15%
Improvement Value:$260,700
85%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+3.3%
2024$10,681+2.2%
2023$10,453+1.2%
2022$10,333+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$219,045
DeedBook 3458, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230