Skip to content

111 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block5.16
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionDEVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,832
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
15%
Improvement Value:$268,700
85%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+3.3%
2024$10,931+2.2%
2023$10,697+1.2%
2022$10,575+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,832DeedBook 6729, Page 10Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4628, Page 84

Property Sale

Sale
$246,410
DeedBook 3513, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 2002