Skip to content

109 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$257,302
Last Sale Date
Aug 29, 2002

Property Information

Block5.16
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCANTERBURY
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
16%
Improvement Value:$250,300
84%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,665+3.3%
2024$10,323+2.2%
2023$10,103+1.2%
2022$9,987+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$257,302
DeedBook 3474, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 2002