Skip to content

116 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block5.17
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
17%
Improvement Value:$251,600
83%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866+3.3%
2024$10,518+2.2%
2023$10,293+1.2%
2022$10,175+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 3831, Page 242

Property Sale

Sale
$232,996
DeedBook 3448, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230