Skip to content

126 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$232,450
Last Sale Date
May 21, 2002

Property Information

Block5.17
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionDEVON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,802
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
16%
Improvement Value:$264,400
84%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,217+3.3%
2024$10,858+2.2%
2023$10,626+1.2%
2022$10,504+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$232,450
DeedBook 3423, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230