Skip to content

124 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block5.17
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBERTY
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
16%
Improvement Value:$244,500
84%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+3.3%
2024$10,119+2.2%
2023$9,903+1.2%
2022$9,789+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,500DeedBook 6566, Page 291Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 4558, Page 212

Property Sale

Sale
$225,016
DeedBook 3455, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230