Skip to content

122 Independence DrWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$232,561
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block5.17
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,723
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
17%
Improvement Value:$230,400
83%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+3.3%
2024$9,688+2.2%
2023$9,482+1.2%
2022$9,373+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$232,561
DeedBook 3452, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3286, Page 230