Skip to content

101 Revere DrWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$189,103
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block5.18
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,077
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
20%
Improvement Value:$194,500
80%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+3.3%
2024$8,467+2.2%
2023$8,286+1.2%
2022$8,191+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,103
DeedBook 3121, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 2000